Ayakkabı Bakım ve Kullanım Kılavuzu

· Ayakkabı kullanım amacına uygun olarak kullanılmalıdır.

· Ayakkabının emmiş olduğu ter yirmidört saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabınızı bir gün ara vererekgiymeniz daha uzun ömürlü kullanım sağlar.

· Ayakkabı rutubetli ortamlarda bırakılmamalıdır.

· Ayakkabılar dinlendirilirken veya muhafaza edilirken mutlaka kalıba konulursa şeklinin bozulması uzun süre engellenir.

· Üzerinde "yıkanabilir" ibaresi olmayan ürünleri lütfen yıkamayınız.

· Ayakkabılar çamaşır makinesinde ve elde kesinlikle yıkanmamalıdır.

· Ayakkabınızın temizliğini yaparken üzerindeki kir veya çamuru hafif nemli bir bezle silmeniz önerilir.

· Islak ve nemli ayakkabılar mutlaka oda ısısında bekletilmelidir. Kalorifer , güneş ışığı vb. gibi kurutma işlemlerinde ayakkabının yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğuna neden olabilir.

· Her türlü ayakkabı üzerinde "su geçirmez özelliği mevcuttur" ibaresi yok ise yağmurlu ve karlı havalarda su geçirebilir.

· Kösele tabanlı ürünler yağmurlu ve karlı havalarda kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kösele yumuşar ve belli bir süre sonra aşınmaya başlar.

· İşlentisiz doğal derilerde, açık renkli olan ürünlerde (Vizon, Gri , Mavi, Yeşil, Kırmızı, Sarı vb. ) boya ve bakımlarından sonra renklerinde koyulaşmalar meydana gelebilir.

· Doğal deriürünlerin( süet, nubuk, rugan vb) periyodik olarak bakım malzemeleri ile temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir.

· Süet , nubuk vb ayakkabıların bakımı düz derilere göre daha hassastır. Temizlik ve bakımı mutlaka fırça, silgi ve bakım ürünleriyle yapılmalıdır. Slikon bazlı spreyler kullanılmamalıdır.

· Deri ayakkabılar kendi renginde boya ve natural cila ile cilalanmalıdır.

· Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.

· Bağcıklı ayakkabılar bağcıkları açılarak giyilmeli ve çıkartılmalıdır. Ayakkabıyı mutlaka çekecek kullanarak giymemiz gerekir. Elinizle veya üzerine basarak giyilmeye çalışılan ürünlerde topuk kısmında yırtılma, bombe kırılması, dikiş sökülmesi ve deride deformasyon oluşmasına sebep olur.

· Ayağınızın şekli ve yürüyüşünüze bağlı olarak deride kırışıklıklar oluşabilir. Bunun aza indirgenmesi için ayakkabılarınızın formuna uygun kalıpta muhafaza edilmeli; kendi renginde veya doğal cila ile cilalanmalıdır.

· İç astarlı ve astarsız ayakkabılar hakiki deriden imal edildiği için sağlığınızı bozabilecek kimyasal katkılar içermez ve terlemeye bağlı nedenlerden derinin rengi ayak ve çoraplara çıkabilir. Dolayısıyla astar rengine uygun çorap rengi tercih etmenizi öneririz.